Достапни линкови

Путин- „Јужен тек“ клучен за европската безбедност


Премиерот на Русија Владимир Путин изјави во Анкара дека договорот за изградба на Гасоводот „Јужен тек“ низ Турција е клучен за европската безбедност. Путин и турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган вчера во Анкара потпишаа договор кој овозможува транзит на гасоводот низ територијалните води на Турција во Црното море.
XS
SM
MD
LG