Достапни линкови

7,5 години затвор за ирачка тинејџерка


Ирачка тинејџерка која беше фатена неколку моменти пред да се дигне во воздух во самоубиствен бомбашки напад е осудена на 7,5 години затвор. Тогаш 15-годишната Ранија Ибрахим била уапсена пред една година. Таа носела елек со 20 килограми експлозив и се подготвувала да се разнесе на преполниот пазар во градот Бакуба.
Таа рекла дека жени, роднини на нејзиниот сопруг, ја облепиле со експлозивот, против нејзина волја.

XS
SM
MD
LG