Достапни линкови

За САД, Ахмадинеџад е „изгласан претседател“


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад е „изгласан лидер“, на исламската република, изјави портпарол на Белата куќа Роберт Гибс, одговарајќи на новинарско прашање дали Белата куќа ќе го признае Ахмадинеџад како легитимен претседател на Иран. Иранската опозиција тврди дека Ахмадинеџад го доби вториот мандат, на наместени избори. По изборите во Иран, имаше масовни демонстрации и нереди ма кои имаше и мртви.
XS
SM
MD
LG