Достапни линкови

САД подготвени да и донираат оружје на грузиската војска


Американските власти соопштија дека се уште се подготвени да и донираат оружје на војската на Грузија, и покрај тоа што Русија не се согласува со тоа. Американскиот заменик секретар за одбрана Александар Вершбов во Вашингтон изјави дека американската војска ќе ги обучи и модернизира грузиските воени сили, додавајќи дека и „други форми на помош“ се достапни. Неговата изјава следи по руските коментари дека американската војска игра клучна улога во „повторно активирање на грузиската воена машина“
XS
SM
MD
LG