Достапни линкови

Убиени четворица пакистански полицајци


Пакистанската полиција соопшти дека сепаратистички бунтовници денеска убиле четворица полицијци, а се закануваат дека ќе убијат 21 заложник, ако Пакистан не ги повлече паравоените сили и не ги ослободи уапсените во провинцијата југозападен Балучистан, која се граничи со Ирак и со Авганистан.
Бунтовниците, мината недела, земаа како заложници група полицијаци и работници.
Стотици луѓе загинаа откако Балучките бунтовници во 2004 почнаа да се борат за политичка автономија.
XS
SM
MD
LG