Достапни линкови

Хјуман рајтс воч го повика Узбекистан да ослободи осуден новинар


Организацијата за заштита на човекови права Хјуман рајтс воч го повика Узбекистан да го ослободи новинарот осуден на 12 години затвор. Подржувачите на новинарот велат дека обвинението е политички мотивирано. Претседателот на Хјуман рајтс воч за Европа и централна Азија рече дека судењето за уцена и лажните обвиненија биле „пародија на правдата“.
Организацијата за човекови права наведува дека новинарот бил мета на властите поради неговите обиди да открие корупција кај локалните функционери во регионот Самарканд во Узбекистан.
XS
SM
MD
LG