Достапни линкови

Узбекистан против руска воена база во Киргистан


Узбекистан ги критикуваше плановите за отворање нова руска воена база во соседен Киргистан. Во соопштението на Министерството за надворешни работи во Ташкент се оценува дека таквиот потег може да ги поттикне радикалните екстремисти и да го дестабилизира регионот. Русија веќе има една воена база во Киргистан, каде што своја база имаат и Соединетите Држави, за подршка на мисијата во Авганистан.
XS
SM
MD
LG