Достапни линкови

Палестински Фатах ќе усвои нова програма


Палестински Фатах ќе одржи партиска конвенција, прва по 20 години. За време на три-дневниот состанок во Витлеем, на Западниот Брег, делегатите би требало да усвојат нова партиска програма, како и ново раководство, со тоа што лидерот Махмуд Абас, останува на чело на партијата. Фатах е формиран од страна на Јасер Арафат во 1965-та година со цел да биде уништен Израел преку оружена битка. Во нацртот на новата програма на Фатах останува опцијата за оружена битка, но доколку не успеат мировните преговори со Израел.
XS
SM
MD
LG