Достапни линкови

Во Кина, апсења за минатомесечните насилства


Кинеската новинска агенција Хсинхуа јави дека полицијата во западна Кина уапсила уште 319 луѓе под сомневање за нивна вклученост во насилствата меѓу муслиманското малцинство ујгури и хан кинезите што се случија во минатиот месец. Во овие насилства загинаа скоро 200 лица, а над 1700 биле ранети. Кинеската влада соопшти дека досега уапсила повеќе од 1600 луѓе.
XS
SM
MD
LG