Достапни линкови

Уште десетмина Иранци на суд


Уште десетмина луѓе кои протестираа и се спротивставија на реизборот на претседателот Махмуд Ахмадинеџат, денеска, се изведени пред револуционерниот суд во Техеран.
Новинската агенција ИСНА објави дека десеттемина се уапсени по изборите. Судењето на стотина луѓе обвинети за протестите започна вчера.
Поранешниот ирански претседател и главен подржувач на иранското опозициско движење Мохамед Катами, го осуди судскиот процес.
XS
SM
MD
LG