Достапни линкови

Србија е нов светски шампион во ватерполо


Србија е новиот светски шампион во ватерполо, во машка конкуренција. Во синоќешното финале во Рим, Србите ја победија Шпанија со 14:13, по изведување на пеналите.
Во регуларниот дел, натпреварот заврши 6:6, а по продолженијата беше 7:7.
Со бронзениот медал се закитија Хрватите, кои претходно, во натпреварот за третото место, ги совладаа САД со 8:6.
XS
SM
MD
LG