Достапни линкови

Најцрниот месец за странските трупи во Авганистан заврши со жртви


Двајца американски војници загинаа во Авганистан во штотуку завршениот најсмртоносен месец за странските сили во оваа земја. Во јули, во Авганистан загина најмалку 71 странски војник, од кои 41 Американец. Покрај тоа, четворица авганистански војници беа убиени, кога Талибанците нападнале конвој што превезувал гласачки ливчиња во западен Авганистан.
Според последниот извештај на ОН, во периодот од јануари до јули, биле убиени 1013 цивили, за разлика од истиот период лани кога загинале 818 цивили.
XS
SM
MD
LG