Достапни линкови

Данецот Расмусен на чело на НАТО


НАТО и официјално, од денеска има нов шеф. Поранешниот дански премиер Андерс Фог Расмусен ја презеде функцијата генерален секретар на Алијансата, која претходно ја вршеше Јаап де Хоп Схефер.
Досегашниот шеф на НАТО Схефер беше на чело на овој воен сојуз од јануари 2004 година. За време на неговиот мандат, организацијата се прошири од 19 на 28 земји членки.
XS
SM
MD
LG