Достапни линкови

Властите во Нигерија ги совладале радикалните исламисти


Властите на Нигерија денеска прогласија победа против радикалните исламисти, откако нивниот лидер и над 200 следбеници биле убиени од безбедносните сили. Нигерија, која има околу 140 милиони жители, е жестоко поделена меѓу Христијаните на југот и Муслиманите на север од земјата.
XS
SM
MD
LG