Достапни линкови

Британските сили ја завршија мисијата во Ирак


Велика Британија денеска го завршува военото присуство во Ирак, со што ја завршува 6 годишната воена инвилвираност во таа земја. Според договорот меѓу Лондон и Багдад, потпишан во минатата година, последните британски војници ќе си заминат од Ирак неделава. Најголемиот дел од британските сили беа стационирани во јужниот град Басра.
XS
SM
MD
LG