Достапни линкови

Средба на лидерите на Авганистан Пакистан и Таџикистан


Лидерите на Авганистан, Пакистан и Таџикистан се согласија да ја интензивираат борбата против исламистичките милитанти на денешните разговори во Душанбе. Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи, пакистанскиот претседател Асиф Али Зардари и претседателот на Таџикистан Имомали Ракхмонов изјавија дека безбедноста во регионот било клучното прашање за кое разговарале. Лидерите не изнесоа детали за тоа како ќе се справуваат со безбедносните закани. Тројцата лидери исто така разговарале за заеднички инфраструктурни и енергетски проекти.
XS
SM
MD
LG