Достапни линкови

Кина ќе го потпише новиот договор за климата


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун изјави дека кинеските лидери го увериле оти ќе го потпишат новиот договор за климатските промени што треба да биде усвоен во декември годинава во Копенхаген. Според Бан ки Мун, Кина сакала да игра поактивна улога во преговорите за постигнување на договорот со кој, во 2012 година, ќе биде заменет Протоколот од Кјото.
XS
SM
MD
LG