Достапни линкови

Партијата на Бериша не освои апсолутно мнозинство


Демократската партија на Бериша и нејзините сојузници освоија 70 од вкупно 140-те пратенички места а опозициската Социјалистичка партија доби 66 мандати. Таковиот резултат, јави Би-Би-Си значи дека коалицијата на Бериша ќе мора да формира сојуз со малото левичарското Социјалистичкото движење за интеграција. Ова е прв пат од 1991 година, кога во Албанија се одржаа првите повеќепартиски избори, владејачката партија да нема апсолутно мнозинство во Парламентот.
XS
SM
MD
LG