Достапни линкови

Потврдени два случаи на свински грип во Македонија


Последните лабораториски анализи направени во Институтот за јавно здравје покажаа присуство на новиот грип од типот А/Х1Н1 кај двe веќе хоспитализирани лица, а негативни се резултатите за шест други пациенти, претходно згрижени на скопската Инфективна клиника, соопшти Министерството за здравство. Во последните 24 часа на Клиниката се примени четири нови случаи со симптоми сомнителни за свински грип.
XS
SM
MD
LG