Достапни линкови

Лидерот на кинеските ујгури во Јапонија


Протераниот лидер на кинеското муслиманско малцинство Ујгури денеска е во посета на Јапонија што предизвика негодување на официјален Пекинг. Ребија Кадир, кој е шеф на Светскиот ујгурски конгрес со седиште во Соединетите држави за време на петдневната посета одржа прес конференција како и предавање во Токио. Кина го обвини Кадир за предизвикување на насилствата во минатиот месец меѓу ујгурите и хан кинезите во регионот Синјанг во кои загинаа над двесте луѓе.
XS
SM
MD
LG