Достапни линкови

Иранските власти апсат адвокати


Иранските власти апсат адвокати кои на суд ги застапувале инволвираните во протестите кои во земјата настанаа по минатомесечните претседателски избори, обвини меѓународната организација „Хјуман Рајтс Воч“. Според информации на организацијата, неколку адвокати биле уапсени а на други им се забранувало да даваат изјави за медиуми, посебно на дописништва. Според официјални проценки, близу 2000 луѓе биле уапсени за време на протестите во Иран.
XS
SM
MD
LG