Достапни линкови

Бугарскиот парламент ја избра новата влада


Бугарскиот парламент денеска ја избра новата влада на десниот центар која ја предложи мандатарот Бојко Борисов. Него го поддржаа 162 пратеници, 77 беа против, а еден пратеник беше воздржан. Партијата - Граѓани европски развој на Бугарија победи на парламентарните избори на 5 јули. Партијата има 116 од вкупно 240 места во Парламентот. Новата бугарска Влада ќе има 16 министри, вклучувајќи и еден без ресор, што е за едно министерско место помалку отколку во составот на Кабинетот на поранешниот премиер Сергеј Станишев.
XS
SM
MD
LG