Достапни линкови

Апел за менување на стратегијата за Авганистан


Потребни се промени во стратегијата на НАТО за Авганистан, изјави денеска британскиот Секретар за надворешни работи Дејвид Милбанд. Тој испрати апел до владата на Авганистан да почне преговори со талибанците, додавајки дека се уште има „некомпромисно јадро“ меѓу талибанците кое мора да биде поразено. Изјавата на Милбанд следи по соопштението од Кабул дека е постигнато примирје со талибанците во провинцијата Бадгис во северозападен Авганистан.
XS
SM
MD
LG