Достапни линкови

Прва нуклеарна подморница во индиската флота


Индија денеска ја пушти во употреба првата нуклеарна подморница во својата флота. Подморницата е прва од пет слични кои наскоро би требало да станат дел од индиската флота. Подморницата од руска изработка тежи 5500 тони и има капацитет за 100 член екипаж.
XS
SM
MD
LG