Достапни линкови

Почина последниот ветеран од Првата светска војна


Хери Печ, последниот ветеран кој се борел во Првата светска војна почина вчеравечер на 111 годишна возраст. Печ исто така беше и најстариот човек во Белика Британија. Тој не зборуваше отворено за војната се до неговата 100 годишна возраст. За него, Првата светска војна била „организирано убиство“.
XS
SM
MD
LG