Достапни линкови

Туркменистан ќе го тужи Азербејџан


Туркменистан најави тужба против Азербејџан на Меѓународниот Арбитражен Суд во врска со спорот кој двете земји го водат за изворите на нафта и природен гас во Касписко море. Туркменистанскиот Претседател Гурбангули Бердимукамедов изјави дека Азербејџан присвоил два извори на нафта кои му приаѓале на Туркменистан.
XS
SM
MD
LG