Достапни линкови

Шешељ осуден и за непочитување на Хашкиот ТрибуналХашкиот трибунал денеска го осуди Воислав Шешељ на 15 месеци затвор за непочитување на судот, бидејки во неговата книга ги објавил имињата на 3-ца заштитени сведоци. Шешељ е првиот обвинет за воени злосторства кој за време на судењето е осуден и за непочитување на судот. Инаку, главниот процес против Шешељ, за воени злосторства за време на војните во поранешна Југославија, сеуште не е завшен.
XS
SM
MD
LG