Достапни линкови

Претседателските избори во Киргистан, според ОБСЕ, нерегуларниСпоред првичните резултати од вчерашните претседателски избори во Киргистан, победник е актуелниот претседател Курманбек Бакиев. Главниот против-кландидат Алмазбек Атамбаев вчера се повлече од изборите, оценувајки дека се наместени. Опозицијата го обвини претседателот Бакиев за закани и притисоци врз противниците и малубројните независни медиуми. Посматрачката мисија на ОБСЕ денеска оцени дека претседателските избори во Киргистан биле разочарувачки, со многу проблеми и нерегуларности.
XS
SM
MD
LG