Достапни линкови

Протести за враќање на Мануел Зелаја на власт


Приврзаниците на сменетиот претседател на Хондурас, Мануел Зелаја, почнаа да штрајкуваат во училишта и уште во некои јавни институции, со барање Зелаја да се врати на власт. Штрајкот следува по неуспешните обиди на Костарика да посредува во изнаоѓањето договор меѓу Зелаја и привремената влада на Хондурас. Мануел Зелаја, кој беше протеран од земјата на 28 јуни, и сега престојува во Никарагва, најавил дека пешки ќе се обиде да ја премине границата и да се врати во Хондурас
XS
SM
MD
LG