Достапни линкови

Исланд аплицираше за членство во ЕУ


Исланд аплицираше за членство во Европската Унија. Министерот за надворешни работи на земјата Осур Скарпединсонја предаде исландската апликација за членство во Унијата на церемонија во Стокхолм. Апликацијата на земјата следи по колапсот на исландската економија. Се очекува преговорите за членство да почнат во 2010 година.
XS
SM
MD
LG