Достапни линкови

Енергетска соработка меѓу Романија и Туркменистан


Романскиот Претседател Траиан Басеску денеска разговара со Претседателот на Туркемнистан Гурбангули Бердимукјамедов во Ашгабат. Од кабинетот на романскиот Претседател информираат дека двајцата потпишале документ кој „ја отвора можноста за енергетска соработка меѓу двете земји“. Потпишувањето на документот следува по вклучувањето на Романија во проектот Набуко, кој би требало да ја намали европската зависност од руски гас.
XS
SM
MD
LG