Достапни линкови

Ирачкиот Премиер бара американски инвеститори


Премиерот на Ирак Нури Ал Малики денеска во Вашингтон разговара со Американскиот Претседател Барак Обама. Средбата се случува еден ден по бомбашки напади во Ирак во кои загинаа 18 лица. Една од целите на посетата на Ал Маники е да ги убеди американските инвеститори да вложуваат пари во Ирак, земја која изобилува со нафтени полиња. Сепак, остварувањето на целта на ирачкиот Премиер е отежната од зачестените бомбашки напади како и од загриженоста на американските власти дека помирувањето меѓу ирачките фракции се одвива споро.
XS
SM
MD
LG