Достапни линкови

Саудиска Арабија ја злоупотребува војната против теророт


Aмнести Интернешенел ја обвини Саудиска Арабија дека во војната против теророт во голема мерка ги крши човековите права. Во денешниот извештај се наведува дека Ријад, по нападите врз Соединетите Држави во 2001, затворил без судење илјадници лица обвинети за врски со терористички организации. Меѓу нив, според Амнести, има и лица, кои се затворени затоа што се критичари на политиката на саудиската влада.
XS
SM
MD
LG