Достапни линкови

Серија напади на талибанците во источен Аганистан


Талибанските бунтовници денеска извршиле серија напади врз владини згради во источен Авганистан. Според очевидци, биле водени жестоки борби во градот Гардез, во провинцијата Пактија, во кои најмалку 4 лица загинале, вклучувајки и двајца од напаѓачите. Според талибански претставник, кој се јавил во Асошиетед Прес, нападот го извршиле 15 милитанти, самоубијци. Во друг напад во градот Џалалабад, во близина на границата со Пакистан, биле убиени двајца бомбаши самоубијци кои се обидувале да се пробијат до аеродромот, каде што е базата на сојузничките сили.
XS
SM
MD
LG