Достапни линкови

Преговори за Нагорно Карабах во Москва


Претседателите на Ерменија и на Азербејџан Серж Сарксјан и Илхам Алиев денеска во Москва разговараат за спорниот регион Нагорно Карабах. Посредник во разговорите е рускиот претседател Дмитриј Медведев. Алиев неодамна изјави дека Азербејџан е подготвен да и даде на таа претежно ерменска енклава, поголема автономија, но не и независност. Во војната во Нагорно Карабах во 1990 година загинаа околу 35 илјади луѓе, а тензиите сеуште се присутни.
XS
SM
MD
LG