Достапни линкови

Преговори меѓу Туркменистан и Азербејџан


Министерството за надворешни работи на Туркменистан соопшти дека земјата почнала преговори за утврдување на границата со Азербејџан низ Каспиското море. Преговорите се сметаат за напредок кој ќе придонесе кон изградбата на гасоводот Набуко кој ќе ја снабдува Европа со природен гас. Преговорите на туркемнистанските власти со државниот врв на Азербејџан почнаа една недела откако претседателот на Туркменистан изјави дека неговата земја може да биде еден од добавувачите на природен гас за системот Набуко.
XS
SM
MD
LG