Достапни линкови

Исланд - тесно гласање за членство во ЕУ


Денеска се очекува тесно гласање во Парламентот на Исланд за приклучување во Европската Унија. Владеачката партија на членството гледа како на обезбедување на финансиската иднина по колапсот минатата година, но дел од коалицијата и опозицијата се против. Ако гласањето биде за членство во Унијата финалната одлука ке биде донесена на референдум.
XS
SM
MD
LG