Достапни линкови

Нови четири позитивни случаји од новиот грип тип А


Бројот на заболени од свинскиот грип расте. Потврдени се нови четири позитивни случаји од новиот тип вирус А (Х1Н1), велат во Министерството за здравство. Во Македонија, досега, се регистрирани вкупно 9 случаи, позитивни на новиот тип вирус. Светската здраствена организација соопшти дека вирусот не може да се запре и затоа на сите земји ќе им биде потребна вакцина, која се очекува да биде готова до септември.
XS
SM
MD
LG