Достапни линкови

Сад и Јужна Кореја може да се одбрaнат од Северна Кореја.


Сад и Јужна Кореја се спремни да се одбрaнат од евнтуални напади од страна на Северна Кореја. Главниот командант на американската војска во Кореја, генерал Волтер Шарп, рекол дека тие се подготевени да пресретнат ракети испалени од Северна Кореја и дека истотака се спремни да одбијат било каков напад без разлика дали се работи за копнен или за напад од море. Генералот му порачал на Севернокорејскиот лидер Ком Џонг Ил да престане да се заканува на светот со нуклеарни и ракетни тестови, а наместо тоа повеќе да се грижи за својот народ и за се држи до претходно прифатените обврски за нуклеарано разоружување.
XS
SM
MD
LG