Достапни линкови

НАСА денеска повторно ќе се обиде да го лансира сателитот „Ендевор“


Американската вселенска агенција „Наса“ денеска повторно ќе се обиде да го лансира сателитот „Ендевор, од меѓународната вселенска станица.. Ова е шести по ред обид за лансирање на спејс шатлот, заедно со уште шест астронаути дел од последната јапонска вселенска лабораторија. . Временските непогоди доесга ти пати го одлагаа лансирањето, а двапати не успееа да го лансираат подари протекување на водород од сателитот. „Едевор“ мора да биде лансиран најдицна до утре , во спротивно неговото лансирање ќе мора да биде одложено до 26 јули , за да не се поклопи со летот на руската експедиција.

XS
SM
MD
LG