Достапни линкови

Нова база за руската флота


Руските власти соопштија дека изградбата на новата база за руската флота во Црното Море ќе заврши до 2016 година. Базата во Новоросик се гради како замена на пристаништето Кримеан Севастопол кое руската флота го користи веќе два века. Со распадот на Советскиот Сојуз Кримеан Севастопол стана дел од Украина а украинските власти неодамна и наредија на руската флота да го напушти пристаништето.
XS
SM
MD
LG