Достапни линкови

Солана - На Србија веројатно ке и се укинат визите


Високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика и безбедност, Хавиер Солана, вчера во Белград, изјави дека е уверен дека Србија ќе се најде на позитивната листа на Европската комисија“ за визна либерализација. Србија секако нема да биде единствената земја на која ќе и бидат укинати визите, но таквиот чекор е многу добра вест, посебно за младите во Србија, но и за самата Унија, изјави Солана во денеска објавеното интервју за Би-Би-Си, пред најавената утрешна одлука на Европската комисија.
XS
SM
MD
LG