Достапни линкови

Тејлор - ,,воениот криминал е лага,,


Поранешниот Либерсијски Претседател Чарлс Тејлор денеска пред Хашкиот Трибунал изјави дека обвиненијата за воен криминал протв него се лага. Тој ги отфрли сите 11 обвиненија за убиства, силувања, деца војници, ропство за време на конфликтот во граѓанската војна во Сиера Леоне во периодот 1991 до 2001 година. Тој е прв африкански лидер на кој му се суди од Меѓународен Суд.
XS
SM
MD
LG