Достапни линкови

Во Иран егзекуција на 13 сунитски бунтовници


Иранските власти извршиле егзекуција на 13 члена на Сунитската бунтовничка група обвинета за серија напади во југо – источен Иран. Егзекуцијата на членовите на групата Џундала се случила денеска во затворот Захедан. Властите ја обвинија оваа група за убиства, киднапирања, трговија со дрога, како и за раздор меѓу мнозинството шиити и малцинството сунити во погранипчниот регион на тромеѓето со Авганистан и Пакистан.
XS
SM
MD
LG