Достапни линкови

Загинаа 4 турски војници во Хакари


Четворица турски војници загинаа во случајно предизвикана експлозија на муниција на југоистокот на Турција. Експлозијата се случија во покраината Хакари, во близина на границата со Ирак и Иран, пренесоа телевизиите НТВ и Си-Ен-Ен Турк, не наведувајќи други детали. Турската војска на југоистокот на земјата често е изложена на напади на ПКК. Од почетокот на вооружениот конфликт во 1984 година, во насилствата животот го загубија околу 40.000 луѓе.
XS
SM
MD
LG