Достапни линкови

Реакции од Грузија за посетата на Медведев во Јужна Осетија


Грузискиот Претседател Микаел Сакашвили изјави дека посетата на рускиот Претседател Димитриј Медведев во Јужна Осетија е „срамота“ додека претседателот на грузискиот Парламент изјави дека посетата е „заговор против грузиската држава“. Медведев денеска е во официјална посета на Јужна Осетија каде се сретна со Претседателот Едуард Кокоити. Руските новински агенции ја пренесуваат изјавата на Медведев кој повикал на зајакнување на безбедносната соработка меѓу двете земји.
XS
SM
MD
LG