Достапни линкови

Казахстан ја заострува контролата на Интернетот


Претседателот на Казахстан Нурсултан Назарабаев го потпиша законот за поголема контрола на Интернетот. Активисти за човекови права наведуваат дека сега на судот му се дава можност да нареди блокада на некои страници, вклучувајки и странски, како и контрола на блоговите. ОБСЕ оцени дека ваквите мерки се чекор назад во процесот на демократизација на Казахстан.
XS
SM
MD
LG