Достапни линкови

Израел меѓу најдобрите четири селекции во Дејвис купот


Селекцијата на Израел е првата репрезентација која се пласира меѓу најдобрите четири селекции во Дејвисовиот куп. Изреаелците синоќа на домашен терен во „Нокиа арената“ до победата против Русите стигнаа по триумфот во двојки и водството од 3:0. Џонатан Ерлих и Енди Рам дури во пет сета ги совладаа Игор Куницин и Марат Сафин. Израел во полуфинналето ќе игра со победникот од дуелот Шпанија – Германија.
XS
SM
MD
LG