Достапни линкови

Средба Милошоски - Стајнберг во Дубровник


Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски, на маргините на Кроација самитот во Дубровник, оствари средба со Џејмс Стајнберг, американски заменик државен секретар. Стајнберг изразил надеж дека ќе биде најдено компромисно решение за македопнско – грчкиот спор за името, со цел Македонија да го добие заслуженото членство во НАТО. Инаку, на самитот во Дубровник се расправа за економскиот развој во регионот, енергетската соработка, како и за проширувањето на НАТО и Европската Унија.
XS
SM
MD
LG