Достапни линкови

Утврден идентитетот на над 6 000 исчезнати лица во Сребреница


Меѓународна комисија за исчезнати лица го утврдила со анализа на ДНК идентитет на 6.186 исчезнати лица за време на падот на Сребреница во јули 1995 година. Комисијата при тестирањето користела примероци на роднини и посмртни останки на есхумираните од масовните гробници.Според проценките, околу 8.100 луѓе исчезнале во јули 1995 година кога силите на босанските Срби ја зазедоа Сребреница.
XS
SM
MD
LG